YAP 6-cı çağırış MM-də-70 YER QAZANDI: YENİ YAP-ÇI DEPUTATLAR KİMLƏRDİR? – SİYAHI

Nəticələri ləğv olunmuş seçki dairələrini çıxmaqla, 121 Seçki Dairəsindən 70-də hakim Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) qələbə qazanıb.

Konstitusiya Məhkəməsinin (KM) 9 fevral seçkilərinin nəticələrini təsdiqləməsindən sonra qələbə qazanan YAP-çıların, 6-cı çağırış Milli Məclisin (MM) üzvü olan “70-lər”-in bir daha adları məlum olub.

Qeyd edək ki, onların içərisində bir neçə dəfə MM-in və keçmiş Ali Sovetin üzvü olanları da, ikinci və ya ilk dəfə mandat əldə edənləri də var.

YAP-çılar arasında liderlik professor Eldar İbrahimovla “Rus İcması”nın rəhbəri Mixail Zabelinə məxsusdur.

Onlar 7-ci dəfə mandat qazanıblar və hər ikisi də 1990-cı ildən parlamentdə təmsil olunurlar.

İkincilik 6-cı dəfə millət vəkili olan-publisist İmamverdi İsmayılovla hüquq elmləri doktoru, Birinci vitse-spiker Ziyafət Əsgərova və Naxçıvan Muxtar Respublikası (NMR) Ali Məclisinin sədri, MM sədrinin müavini Vasif Talıbova məxsusdur.

Hər üçü də ilk çağırışdan-1995-97- illərdən MM-də təmsil olunurlar.

Üçüncülük bu millət vəkillərinə məxsusdur: Tahir Rzayev, Aydın Mirzəzadə, Oqtay Əsədov, Musa Quliyev, Nizami Cəfərov, Əli Hüseynli, Səməd Seyidov, Siyavuş Novruzov, Məlahət İbrahimqızı, Bəxtiyar Sadıqov və Elman Məmmədov.

Onlar hamısı 5-ci dəfə MM-in üzvü olublar.

Eyni zamanda, 2000-2001-ci illərdən, 2-ci çağırışdan MM-in üzvləridirlər.

Oqtay Əsədov həm də 3-cü çağırışdan, 2005-ci ildən MM-in sədridir.

İkinci dəfə deputat mandatı qazananlar arasında isə Eldəniz Səlimov, Pərvin Kərimzadə, Tahir Mirkişili, Naqif Həmzəyev, Aydın Hüseynov, Elman Nəsirov, Nəsib Məhəməliyev, Ülviyyə Həmzəyeva və digərləri var.

İlk dəfə seçilən YAP-çılara gəlincə, həmin parlamentarilər arasında Kamal Cəfərov, Fatma Yıldırım, Cəbi Quliyev, Sadiq Qurbanov, Ceyhun Məmmədov, Aqil Məmmədov, Anar İsgəndər(ov), Məşhur Məmmədov, Ramil Həsən, Ramin Məmmədov, Müşfiq Məmmədli, Əliabbas Salahzadə (sabiq deputat Hacı Qalibin oğlu), Səbinə Xasayeva, Anar Məmmədov və başqaları var.

Beləliklə, altıncı çağırış MM-in üzvü seçilmiş YAP-çı millət vəkilləri aşağıdakılardır-TAM SİYAHI:

1 saylı Şərur-Sədərək seçki dairəsi – Talıbov Vasif Yusif oğlu

2 saylı Şərur seçki dairəsi – Həbibbəyli İsa Əkbər oğlu

4 saylı Naxçıvan şəhər seçki dairəsi – İbrahimov Eldar Rza oğlu

5 saylı Şahbuz-Babək seçki dairəsi – Novruzov Siyavuş Dünyamalı oğlu

6 saylı Culfa-Babək seçki dairəsi – Həmzəyeva Ülviyyə Tapdıq qızı

7 saylı Ordubad-Culfa seçki dairəsi – Quliyev Cəbi Hüseyn oğlu

9 saylı Binəqədi ikinci seçki dairəsi – Qafarov Kamaləddin Nəsrəddin oğlu

11 saylı Qaradağ seçki dairəsi – Hüseynov Aydın Nəsir oğlu

12 saylı Qaradağ-Binəqədi-Yasamal seçki dairəsi – Xasayeva Səbinə Səməd qızı

13 saylı Xəzər-Pirallahı seçki dairəsi – Əliyev Rauf Asif oğlu

17 saylı Yasamal üçüncü seçki dairəsi – Allahverdiyev Elnur Marat oğlu

19 saylı Nərimanov birinci seçki dairəsi – Məmmədov Hikmət Baba oğlu

21 saylı Nəsimi birinci seçki dairəsi – İbrahimqızı Məlahət İbrahim

25 saylı Nizami ikinci seçki dairəsi – Vəliyeva Sədaqət Suleyman qızı

27 saylı Sabunçu ikinci seçki dairəsi – Salahzadə Əliabbas Qalib oğlu

30 saylı Suraxanı birinci seçki dairəsi – Fətəliyeva Sevinc Həbib qızı

32 saylı Suraxanı üçüncü seçki dairəsi – Həsənova Afət Əbil qızı

34 saylı Xətai ikinci seçki dairəsi – Zabelin Mixail Yuryeviç

37 saylı Nizami birinci (Gəncə) seçki dairəsi – Kərimzadə Pərvin Orxan qızı

38 saylı Nizami ikinci (Gəncə) seçki dairəsi – Həmzəyev Naqif Ələşrəf oğlu

39 saylı Kəpəz birinci (Gəncə) seçki dairəsi – Cəfərov Müşfiq Cəfər oğlu

40 saylı Kəpəz ikinci (Gəncə) seçki dairəsi – Quliyev Musa İsa oğlu

41 saylı Sumqayıt birinci seçki dairəsi – Hüseynova Hicran Kamran qızı

42 saylı Sumqayıt ikinci seçki dairəsi – Mikişili Tahir Famil oğlu

43 saylı Sumqayıt üçüncü seçki dairəsi – Hacıyev Emin Məcid oğlu

44 saylı Sumqayıt-Xızı seçki dairəsi – Məmmədli Müşfiq Fazil oğlu

45 saylı Abşeron seçki dairəsi – Əsədov Oqtay Sabir oğlu

47 saylı Mingəçevir seçki dairəsi – Mirzəzadə Aydın Böyükkişi oğlu

48 saylı Yevlax seçki dairəsi – Məmmədov İlham Kazım oğlu

49 saylı Yevlax-Mingəçevir seçki dairəsi -Hüseynli Əli Məhəmməd oğlu

51 saylı Qusar seçki dairəsi – Badamov Azər Camal oğlu

54 saylı Şabran-Siyəzən seçki dairəsi – Qurbanov Sadiq Haqverdi oğlu

55 saylı Xaçmaz şəhər seçki dairəsi – Səlimov Eldəniz Adil oğlu

62 saylı Saatlı seçki dairəsi – Ələkbərov Əziz Yusif oğlu

63 saylı Sabirabad birinci seçki dairəsi – Cəfərov Kamal Xaqani oğlu

64 saylı Sabirabad ikinci seçki dairəsi – Məmmədov Ramin Ələmşah oğlu

65 saylı Saatlı-Sabirabad-Kürdəmir seçki dairəsi – Əmiraslanov Əhliman Tapdıq oğlu

67 saylı Cəlilabad şəhər seçki dairəsi – Həsənov Malik Əvəz oğlu

68 saylı Cəlilabad kənd seçki dairəsi – Nəsirov Elman Xudam oğlu

70 saylı Masallı şəhər seçki dairəsi – Məmmədov Məşhur Şahbaz oğlu

71 saylı Masallı kənd seçki dairəsi – İsgəndərov Anar Camal oğlu

75 saylı Lənkəran-Masallı seçki dairəsi – Paşazadə Cavanşir Hümmət oğlu

76 saylı Lənkəran-Astara seçki dairəsi – Əsgərov Ziyafət Abbas oğlu

77 saylı Astara seçki dairəsi – Mahmudov Rəşad Məmmədqulu oğlu

78 saylı Lerik seçki dairəsi – Məmmədov İqbal Nəriman oğlu

81 saylı Beyləqan seçki dairəsi – İsmayılov Şahin Əmir oğlu

82 saylı Ağcabədi seçki dairəsi – Rzayev Tahir Musa oğlu

90 saylı Ağdaş seçki dairəsi – Osmanov Cavid Həmid oğlu

91 saylı Ucar seçki dairəsi – Həsən Ramil Sahib oğlu

93 saylı Bərdə şəhər seçki dairəsi – Yıldırım Fatma Vidadi qızı

96 saylı Goranboy-Naftalan seçki dairəsi – Məmmədov Anar İlyaz oğlu

97 saylı Goranboy-Ağdam-Tərtər seçki dairəsi – Vəliyev Ağalar İsrəfil oğlu

98 saylı Şəmkir şəhər seçki dairəsi – Qafarova Sahibə Əli qızı

99 saylı Şəmkir kənd seçki dairəsi – Həsənov Nurlan Urfan oğlu

100 saylı Şəmkir-Daşkəsən seçki dairəsi – Bayramov Kamran Fərhad oğlu

101 saylı Göygöl-Daşkəsən seçki dairəsi – Elşad Mirbəşir oğlu

102 saylı Samux-Şəmkir seçki dairəsi – Səfərov Nizami Abdulla oğlu

103 saylı Gədəbəy seçki dairəsi – Hüseynova Sevinc Əmirəhməd qızı

107 saylı Qazax seçki dairəsi – Seyidov Səməd İsmayıl oğlu

108 saylı Ağstafa seçki dairəsi – Cəfərov Nizami Qulu oğlu

109 saylı Balakən seçki dairəsi – Məhəməliyev Nəsib Məhəmməd oğlu

111 saylı Zaqatala-Balakən seçki dairəsi – Əliyeva Kamilə Əli Ağa qızı

113 saylı Şəki şəhər seçki dairəsi – İskəndərov Vüqar Yapon oğlu

117 saylı Oğuz-Qəbələ seçki dairəsi – Naxçıvanlı Aqiyə Həbib qızı

119 saylı Ağdam kənd seçki dairəsi – Sadıqov Bəxtiyar Yusif oğlu

120 saylı Cəbrayıl-Qubadlı seçki dairəsi – Məmmədov Ceyhun Valeh oğlu

121 saylı Laçın seçki dairəsi – Abbaszadə Mahir Tapdıq oğlu

123 saylı Kəlbəcər seçki dairəsi – Məmmədov Aqil Sadıq oğlu

124 saylı Şuşa-Ağdam-Xocalı-Xocavənd seçki dairəsi – Məmmədov Elman Camal oğlu

125 saylı Zəngilan-Qubadlı seçki dairəsi – İsmayılov İmamverdi İbiş oğlu.

Kamil HƏMZƏOĞLU (HƏMİDOV)

Etikxeber.az

Read Previous

Şəhid Orxan Paşazadə-DƏFN OLUNDU…-YENİLƏNİB – (2)

Read Next

“Normaları pozan hər bir şəxsə qarşı qanunun tələblərinə uyğun tədbirlər görüləcək” – OPERATİV QƏRARGAH

Leave a Reply

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir